Wizyta przedszkolaków - szkolenie profilaktyczne dla dzieci
15-go maja nasz bielikowy gabinet stomatologiczny odwiedziły przedszkolaki
z Przedszkola Miejskiego nr 22 w Łodzi.
Swoją podróż po bielikowej krainie dzieci rozpoczęły od poczekalni, w której serdecznie przywitałyśmy dzielnych poszukiwaczy przygód. Po przywitaniu dzieci powędrowały
do gabinetu, w którym znajdował się królewski granatowy tron nazywany fotelem dentystycznym i rozpoczęła się zębowa przygoda: EDUKOWANIE PRZEZ ZABAWIANIE
W pierwszej kolejności omówiłyśmy przyczyny powstawania próchnicy zębów i zaprosiłyśmy maluchy do określenia planu utrzymania właściwej higieny jamy ustnej. Dzieci ochoczo brały udział w dyskusji i odpowiadały na zadawane pytania. Ustaliliśmy kilka ważnych zasad:
- Zęby należy myć co najmniej 2 razy dziennie przez co najmniej 3 minuty, a strażnikiem czasu szczotkowania jest czarodziejka klepsydra i jej pomocnik stoper.
- Zęby należy umyć dokładnie po śniadaniu i po kolacji pod kontrolą opiekuna i opiekun przeprowadza kontrolę i doczyszcza najbardziej niedostępne zakamarki.
- Po wieczornym myciu zębów nie wolno nic już jeść, ponieważ robaczki próchniaczki uaktywniają się ze wzmożoną siłą podczas snu i niszczą zęby jeżeli są pokryte resztkami jedzenia.
- Słodkie soczki i gazowane napoje niszczą zęby tak samo jak cukierki i również nie wolno ich pić po wieczornym myciu zębów, dozwolona jest tylko woda.
- Aby zęby były bezpieczne muszą być kontrolowane co 6 miesięcy u dentysty.
Dzieci już wiele wiedziały, ale ciągle było dużo do zobaczenia, więc rozpoczęliśmy poznawanie tajemniczego świata wokół fotela dentystycznego. Przyznałyśmy się maluchom, że poznałyśmy czarodziejskie hasło, po wymówieniu którego działy się niesamowite rzeczy. Na czary-mary woda sama nalewała się do kubeczka, lampka świecąca jak słońce nad głową ogrzewała ząbki, a powietrze, które wydostawało z rureczki delikatnie łaskotało w wystawione rączki ochotników.
Przyszedł czas na przetestowanie czarów na własnej skórze. Przedszkolaki z radością siadały na tronie i otwierały buźki, a my oceniałyśmy stan każdego zęba i badałyśmy zgryz. Po wizycie maluchy otrzymały kolorowe karty z opisem stanu zdrowia jamy ustnej i z zaleceniami higienicznymi, ale to jeszcze nie był koniec atrakcji.
Na dzieci czekała nowa porcja ciekawostek. Pochyliliśmy się nad białymi kartami, żeby poznać budowę zdrowego zęba. Przedszkolaki odgadywały nazwy poszczególnych części zęba jak: korona i korzeń, porównując do nakrycia głowy króla i części drzewa, która znajduje się pod ziemią. Na samym końcu podążyliśmy do wnętrza zęba, zęby dowiedzieć się, że ząb składa się z warstw: szkliwa, zębiny i naczynek krwionośnych, które dostarczają pokarm do zęba, by ząb był silny i zdrowy.
Dzieci dowiedziały się, że chętnych do pożywienia się z naczynek zęba jest dużo więcej,
a nawet całe miliony i tak maluchy poznały robaczki-próchniaczki. Zęby mimo tego, że są bardzo twarde nie potrafią same obronić się i są w niebezpieczeństwie jeśli szczotka-zmiotka
nie zmiecie resztek jedzenia i robaczków z ich powierzchni. Na następnym rysunku poznaliśmy doskonale robaczki-próchniaczki i zobaczyliśmy ogromne zniszczenia jakich dokonały.
Na szczęście uszkodzenie zęba udało nam się naprawić zieloną plasteliną i znów cieszyć się silnym i wyleczonym zębem. Zadowoleni z dzieła zakończyliśmy rysowanie i rozpoczęliśmy ostatni etap wędrówki: prawidłowe czyszczenie zębów, czyli TECHNIKA CZYNI MAGIKA.
Na koniec wspaniałej zębowej przygody przeprowadziłyśmy pokaz czyszczenia zębów
na super szczękach. Zapewniałyśmy maluchy, że tylko właściwa technika uczynić może zęby magicznie zdrowymi. Instruktaż higieny jamy ustnej rozpoczęłyśmy od kółeczek na zębach przednich górnych i dolnych, później przeszłyśmy do szorowania zębów bocznych od strony policzka następnie do oczyszczenia zębów od wewnątrz, czyli podniebienia i języka,
a na koniec do szczotkowanie języka. Dzieci były bardzo grzeczne i uważnie słuchały opowieści, co zaowocowało wspaniałymi nagroda w postaci pierścionków, tatuaży
i kolorowanek. Zapraszamy wszystkie przedszkola do działań profilaktycznych
i udziału w naszej akcji: EDUKOWANIE PRZEZ ZABAWIANIE.
Do zobaczenia - Aleksandra Bąk i Katarzyna Mirowska.