Wpływ próchnicy zębów i chorób dziąseł u mężczyzn na jakość nasienia
Niemieccy naukowcy wykazali bezpośredni związek między występowaniem głębokiej próchnicy i zapaleniem dziąseł czyli tzw. „padontozą”, a bezobjawową bakteriospermia, która prawdopodobnie prowadzi do zaburzeń płodności (1). Obecność bakterii w nasieniu może wywołać zaburzenia w morfologii (budowie) plemników, zmieniać ich funkcje, a także wywoływać niedrożność przewodów wyprowadzających nasienie (2). W badanym nasieniu naukowcy zidentyfikowali te same bakterie, które występowały w zainfekowanych próchnicą zębach i w głębokich kieszeniach dziąsłowych wokół zębów. Mężczyźni mogą nawet nie wiedzieć o istniejącym problemie, ponieważ przewlekle stany zapalne w jamie ustnej jak i bakteriospermia nie dają dolegliwości bólowych.
W jaki sposób wykryto, ze bakterie występujące w chorobach jamy ustnej mają związek z nasieniem? Badani mężczyźni zostali poddani antybiotykoterapii celem zniszczenia bakterii w nasieniu. Niestety terapia nie przyniosła korzystnego efektu i ilość bakterii w nasieniu nie uległa zmianie. U pacjentów poszukiwano źródła infekcji i pod lupę wzięto najpowszechniejsze miejsce ich bytowania, którym jest jama ustna. Pacjenci zostali skierowani do stomatologa celem badania i leczenia. U pacjentów zdiagnozowano głęboką próchnicę i choroby dziąseł, które oprócz siedlisk bakterii, mogą być ogniskami zakażenia wywołującymi zmiany w odległych narządach powodując chorobę odogniskową. O tym czy ognisko będzie oddziaływało szkodliwie na organizm, decyduje jego stan odpornościowy. W większości ogniska i funkcje obronne organizmu zostają zrównoważone, co tłumaczy względnie małą liczbę chorób odogniskowych w porównaniu z masowym „nosicielstwem” ognisk zakażenia (3).
Po 6 miesiącach od zakończenia leczenia stomatologicznego i intensywnej higienizacji pacjenci zostali poddani ponownym badaniom nasienia. Wyniki były zaskakujące: w około dwóch trzecich badanych próbek nasienia nie wykryto bakterii. Parametry nasienia takie jak ruchliwość, gęstość i morfologia plemników uległy wyraźnej poprawie (1).
Wniosek: jeśli zrobiłeś już wszystko dla poprawy jakości nasienia, zadbaj o zdrowie i higienę jamy ustnej, bo to może być Twój najsłabszy punkt w leczeniu niepłodności.
Źródłem bakterii powodujących zakażenie w całym organizmie są:
1) zęby z głęboką próchnicą, która jest blisko części ukrwionej i unerwionej zęba i którą łatwo przeoczyć bez gruntownej diagnostyki radiologicznej. Jeśli próchnica nie uszkodzi szkliwa, to jest nie widoczna gołym okiem. Bakterie mogą rozwijać się pod szkliwem wkraczając do zęba od strony stykającej się z zębem sąsiednim, trudno dostępnej do oczyszczenia.
2) zęby z nieprawidłowym leczeniem kanałowym, czyli takie gdzie nie jest wypełniony cały korzeń, przez co w pustych kanałach mogą pozostać bakterie;
3) zęby ze stanem zapalnym wokół korzeni;
4) części korzenia pozostawione w kości po usunięciu zęba;
5) zęby o utrudnionym wyrzynaniu, często spotykane przy zębach ósmych, które tylko częściowo pokazują się w kości, ale nie mają możliwości prawidłowego ustawienia w łuku zębowym, ze względu na skośne lub poziome położenie w kości;
6) głębokie kieszenie dziąsłowe wokół korzenia zęba.
Wykrywanie infekcji bakteryjnej w jamie ustnej polega na wnikliwym wywiadzie i badaniu stomatologicznym obejmującym ocenę węzłów chłonnych, reakcję zębów na zimno i ciepło, koloru zęba, występowanie przetoki dziąsłowej, obecności kieszeni dziąsłowych wokół korzenia i ruchomość zęba. Szczegółowych informacji dostarczają zdjęcia skrzydłowo-zgryzowe i pantomograficzne, które są niezbędne do zdiagnozowania przewlekłych stanów zapalnych.
Opracowanie: Aleksandra Bąk (lek. dent.)
Na podstawie:
(1) [Diseases of the masticatory system as possible causal factors in infertility].
Bieniek KW, Riedel HH.
(2) Bacterial foci in the teeth, oral cavity, and jaw-secondary effects (remote action) of bacterial colonies with respect to bacteriospermia
and subfertility in males.
Bieniek KW, Riedel HH.
(3) Stomatologia zachowawcza - zarys kliniczny,
Zbigniew Jańczuk
Więcej o badaniu nasienia na stronie: www.badanie-nasienia.pl